Nagyon divatos lett mostanában smoothie-t inni, biztos te is találkoztál már ezzel a gasztronómiai trenddel. Ha esetleg eddig nem hallottad volna a kifejezést, akkor a gyümölcsturmix szó már biztosan ismerős lesz! Azt viszont nem mindenki tudja, hogy mire kell odafigyelni, mennyit és mikor milyen smoothie-t lenne érdemes fogyasztani, hogy jót tegyen a szervezetének, ezzel pedig az egészségének is. Segítünk eligazodni a smoothie-rengetegben!

Most akkor smoothie vagy turmix?
A kettő ugyan szinte ugyanazt jelenti, mégsem szinonimák. A smoothie-ba ugyanis eredetileg csak gyümölcsök kerülnek, míg a turmixba mehet tej vagy egyéb hozzávaló is. Persze ezt nem kell véresen komolyan venni, hiszen a recepteket mindig a saját ízlésünkre formálhatjuk és nem ördögtől való az sem, ha kerül egy kis – mondjuk – növényi tej a smoothie-nkba.
Aki készített már otthon smoothie-t, tudja, hogy általában gyümölcsöket, zabpelyhet, növényi vagy sima tejtermékeket és ízlés szerint mézet, agavé- vagy juharszirupot adunk hozzá. Az összetevőkkel azonban óvatosan kell bánni, mert ha megszalad az édesítés, akkor már rengeteg cukrot fog tartalmazni a reggelink, pedig nem az a cél! Valójában a mézre és egyéb édesítőkre nem is igazán van szükség, hiszen a gyümölcsök önmagukban is tartalmaznak elég cukrot. Vegyük példának a banánt, az egyik klasszikus smoothie alapot. Egy közepes banán 105 kcalt és 27 gramm szénhidrátot tartalmaz, amiből 14 gramm cukor.
Fontos tehát leszögezni pár dolgot a superdrinkkel – vagy ha sűrűbbre készíted -, superfooddal kapcsolatban:
- A gyümölcsök miatt a smoothie-knak magas a cukortartalma.
- A legújabb ajánlások szerint pedig bármennyit is iszol belőle, az a napi ötszöri gyümölcs/zöldségfogyasztásodból csak egyet fedez.
- Attól, hogy smoothie-t reggeliztél, még nem ehetsz egész nap csak sütit és csipszet!
- Mivel nagyon finom, könnyen túl sokat fogyaszthatsz belőle, ezért figyelj a mértékre!
- Ha megittál egy smoothie-t reggel, az nem azt jelenti, hogy kiegyensúlyozott az étrended, a nap további részében is válassz egészséges ételeket!
Hogy a smoothie-d egészséges legyen, mindenképp magadnak készítsd el, ne boltit vegyél – ezzel máris kiküszöböltél egy csomó felesleges cukrot és adalékanyagot. Válassz alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsöket! A smoothie-t proteinnel és egészséges zsírokkal is felturbózhatod, így akár görög joghurtot, avokádót, chia magot vagy mogyoróvajat is adhatsz hozzá. Ha szeretnéd, hogy egészséges és zöld is legyen egyszerre, adj hozzá egy marék spenótot vagy kelt.

Ebben segít
A fenti pár dolgot betartva a smoothie-fogyasztás rengeteg előnyös hatással bír a szervezetedre. Segít például fogyni. A gyümölcsök és bogyók ugyanis rengeteg vitamint és rostot, valamint enzimeket tartalmaznak. Az enzimek segítenek a test zsírjának lebontásában, miközben az anyagcseréd is felgyorsul.
Ha smoothie-t iszol, megelőzheted a dehidratációt is. Te is elfelejtesz néha vizet inni? Pedig nagyon fontos lenne, hiszen a tested 70%-a H2O! A színes superdrink viszont a sok gyümölcs mellett vízből is rengeteget tartalmaz, és hűsít is.
A megfelelően elkészített gyümölcsturmix eltelít. A fogyni vágyók sokszor inkább kihagynak egy étkezést, de ez még sosem vezetett jóra, hiszen utána sokkal többet esznek. Hogy ezt elkerüld, válaszd az ízes reggeli italt, amely az édesség és gyorsételek utáni vágyadat is csökkenti.
Támogatja az emésztést is. Főként a zöld smoothie, amely esszenciális vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, ugyanakkor tele van rostokkal. Emellett a méregtelenítésben is segít.
A smoothie kiváló antioxidáns forrás, mint például a zöld tea is. Hogy a smoothie-d tele legyen antioxidánsokkal, adj hozzá például Lucky Matchát! Teás smoothie receptjeinket egyébként ide kattintva találhatod.
Máris beszerezheted hozzá a teát:
A reggeli ital az immunrendszered is erősíti és szebbé teszi a bőröd, főleg, ha például mangót vagy sütőtököt tartalmaz. Ez a nyári barnaságod elérésében is sokat segít, mert karotinoidokat tartalmaznak a sárga hozzávalók!
Amit még fontos megjegyezni, hogy a dzsúzoknál jobb választás a smoothie, mert tartalmazza a gyümölcsök és zöldségek rostjait is, így minden jó benne marad, ami a hozzávalókban megtalálható volt, míg a gyümölcspréssel csak a gyümölcs levét nyered ki.

Veszélyes zöldek?
Mint már fentebb is írtuk, attól, hogy valami smoothie, még nem lesz automatikusan egészséges, ahhoz az összetevőknek is megfelelő arányban kell lenniük.
A smoothie divat hatására tavaly a Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) egy figyelmeztető közleményt is kiadott, méghozzá a zöld turmixokról. A zöld smoothie-k ugyanis jellemzően spenótot, sóskát, mángoldot vagy rebarbarát tartalmaznak, amelyeknek magas az oxálsav tartalma. Az oxálsav túlzott fogyasztása pedig vesekövet is okozhat! Ezeket a növényeket ilyenkor nyersen fogyasztjuk, pedig általában meg szoktuk főzni vagy sütni őket (ennek hatására oxálsav tartalmuk 30-87%-kal csökken).
A Nébih ezért azt javasolja, hogy a zöld hozzávalókat felhasználás előtt lehetőleg forrázzuk le és mindenképp törekedjünk a változatosságra! Vagyis ne minden nap zöld smoothie-val indítsuk a napot!
Összegzés
A smoothie tehát tökéletesen illeszkedik az egészséges életmódba, persze csak akkor, ha okosan fogyasztod! Fontos, hogy megtaláld az arányokat a reggeli ital elkészítésében és a különféle összetevők használatában! Próbáld ki a mi kedvenc teás smoothie-jainkat, vagy a receptek megtervezéséhez fogyassz el egy csésze finom gyümölcsteát!